پایگاه دانش


راهنمای خدمات و سرویس های ابرآروان

مفاهیم بکار رفته در پروتوکل های امن (SPDY / HSTS)

مفاهیم بکار رفته در پروتوکل های امن (SPDY / HSTS)

امروزه اهمیت استفاده از پروتوکل های امن برای هیچکس پنهان نیست. تقریباً حساسیت به استفاده از پروتوکل HTTPS به جای HTTP در تراکنش های مالی و وارد کردن رمزهای عبور مهم بین کاربران نهادینه شده است. آروان به راحتی و تنها با چند کلیک امکان استفاده پروتوکل امن را برای شما فراهم می کند. علاوه بر ارائه ساده پروتکل HTTPS امکانات پیشرفته تری هم هست که سرعت و امنیت این پروتوکل را تقویت می کند. در این مقاله تلاش می کنیم برخی امکانات پیشرفته آروان در این حوزه را تشریح کنیم.

 

شما لازم نیست نگران هیچکدام از این مفاهیم باشید، آروان تمام مخاطرات امنیتی را لحاظ می کند و به شما کمک می کند تا تنها با یک کلیک تمام ویژگی های پیشرفته را فعال نمایید.

 

HTTP Strict Transport Security (HSTS)پروتکل 

اغلب کاربران به صورت پیش فرض از طریق پروتوکل HTTP به سرورها متصل می شوند. در شرایطی که استفاده از پروتوکل امن اجباری باشد، باید این درخواست ها به صورت اتوماتیک به HTTPS تغییر مسیر دهند. استفاده از روش های عادی می تواند مخاطرات امنیتی بسیاری را به همراه داشته باشد.

HSTS RFC 6797

Strict Transport Security و یا به اختصار HSTS مجموعه سیاست های امنیتی است که به صورت امن به وب سایت ها اجازه می دهد تنها از طریق پروتوکل HTTPS قابل دسترس باشند و یا به کاربران اجازه می دهد تنها با سایت هایی با پروتوکل امن ارتباط برقرار بکنند. این سیاست ها در یک وب سایت از طریق ارسال یک Header به عنوان Strict-Transport-Security به کاربر ابلاغ می شود.

واکنش مرورگر به HSTS

پس از ارسال اولین درخواست توسط کاربر، سرور یک header حاوی سیاست های پروتوکل HSTS را ارسال می کند. این header می تواند چیزی شبیه به این این باشد:

Strict-Transport-Security: max-age=2628000; includeSubDomains;

به این معنی که این دامنه و کلیه زیر دامنه های آن تا 2628000 ثانیه دیگر (1ماه) تنها از طریق پروتوکل HTTPS قابل دسترس خواهند بود. در اینجا مرورگر 2 عمل مهم را انجام می دهد:

 1. به صورت خودکار تمام لینک های غیر امن را به لینک های امن تغییر می دهد. به طور مثال http://arvancloud.com/ssl/sample.php به https://arvancloud.com/ssl/sample.php تغییر می گند.
 2. اگر نتوان از امنیت لینک اطمینان حاصل کرد، پیغام خطایی نمایش داده می شود و اجازه دسترسی به وب سایت داده نمی شود. 

HSTS دقیقا از چه مشکلات امنیتی جلوگیری می کند

 1. حملات man-in-the-middle که می تواند به واسطه استفاده از پروتکل HTTP ( در تایپ کردن به عادت این پروتوکل و یا پیشنهاد پیش فرض مرورگر ها) رخ دهد.
 2. وب سایت های HTTPS که به اشتباه برخی از لینک هایشان HTTP است.
 3. حملات man-in-the-middle که از اشتباه کاربران مبنی از قبول certificate های غیر معتبر استفاده می کنند.

راه گوگل و preload

فرض کنید یک کاربر با یک سیستم/سیستم عامل نو برای اولین بار و در یک محیط نا امن (در کنار نفوذگرانی که به کمین نشسته اند) می خواهد به یک سایت متصل شود. در همین اولین ارتباط و دریافت سیاست های امنیتی HSTS یک خطر امنیتی وجود دارد. گوگل برای پروژه کرومیوم تصمیم گرفت تا اسامی سایت هایی که همیشه می بایست فقط از طریق پروتوکل HTTPS متصل شوند را hardcode کند. البته شما نیز می توانید نام سایت خود را به این لیست اضافه کنید. کافی است به آدرس https://hstspreload.appspot.com بروید و نام دامنه خود را وارد کنید. و البته فراموش نکنید که شرایط آن را باید داشته باشید. این شرایط به شرح زیر است:

 1. یک certificate معتبر داشته باشید.
 2. تمام ترافیک های HTTP را به HTTPS انتقال دهید.
 3. تمام زیردامنه ها نیز تنها از طریق HTTPS قابل دسترس باشند.
 4. Header درستی جهت تنظیمات برای کاربران ارسال شود.

و البته که نیازی نیست شما نگران این موارد باشید،  ابر آروان تمام این موارد را به صورت خودکار برای شما انجام می دهد. تنها کافی است که شما نام دامنه خود را به گوگل اعلام کنید.

خوب است بدانید که غیر از گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا، سافاری و به زودی ماکروسافت اینترنت اکسپلورر نیز از همین لیست گوگل استفاده می کنند.

لیست مرورگران پشتیبانی کننده HSTS

 1. گوگل کروم از نسخه 4.0.211.0
 2. فایرفاکس از نسخه 4
 3. اینترنت اکسپلورر 11 و ماکروسافت اج ( همزمان با سیستم عامل ویندوز 10)
 4. اپرا از نسخه 12
 5. سافاری از زمان ارائه سیستم عامل OS X Mavericks از ژانویه 2013

 

پروتکلSPDY

SPDY (که تلفظ درست آن اسپیدی است) یک پروتوکل شبکه ای آزاد است که در گوگل طراحی شده است. وظیفه این پروتکل افزایش سرعت و افزایش امنیت پروتوکل HTTP است. اسپیدی تلاش می کند تا به کمک فشرده سازی، یکپارچه سازی و اولویت دهی کمترین تاخیر (latency) را به وجود آورد. طبق گزارشات گوگل از بررسی 25 سایت برتر جهان استفاده از پروتوکل SPDY می تواند از 27 تا 60 درصد زمان بارگزاری صفحات عادی و 39 تا 55 درصد صفحات SSL را سریع تر کند.

ضریب نفوذ و تاریخچهSPDY

گوگل در سال 2009 خبر آغاز طراحی این پروتوکل را اعلام و در سال 2011 از آن در سرویس های خود استفاده کرد. سایت های بزرگ با کمی تاخیر شروع به استفاده از این پروتوکل کردند، به صورتی که سایت یاهو از سال 2014 اعلام کرد که از این پروتوکل پشتیبانی می کند. تا لحظه نگارش این مقاله یعنی 18 خرداد 1394 تنها 4.1 درصد از وب سایت های دنیا از پروتکل SPDY پشتیبانی می کنند. که البته بیشتر سایت های معروف چون گوگل، یاهو، فیسبوک، ویکی پدیا، توئیتر و ... را شامل می شوند.

لیست مرورگران پشتیبانی کننده SPDY

 1. گوگل کروم
 2. فایرفاکس از نسخه 11
 3. اپرا از نسخه 12.10
 4. مایکروسافت اینترنت اکسپلورر فقط نسخه 11 ( غیر از ویندوز 7)
 5. سافاری از نسخه 8

 

 

منابع:

ما منابع خود در نگارش این مقاله را ذکر کردیم، شما هم (البته بی زحمت) از نام ما یاد کنید: