دیگر مستندات
وبینار
وبینارهای آشنایی با محصولات و معرفی ویژگی‌های آن‌ها
دانشنامه
آشنایی با مفاهیم معماری ابری به زبان ساده.
ویدیو
معرفی قابلیت‌ها و راهنمای استفاده از محصولات
سپیدنامه
اسناد راهنما برای آشنایی با محصولات ابر آروان
کتابچه
کتابچه‌های الکترونیکی درباره موضوعات فنی و غیر فنی
API
مستندات کار با API محصولات
بازارچه ابری
Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
Category امکان جدید
Avatar آروان
Date ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
Category امکان جدید
تاثیر استفاده از CDN ابر آروان روی امتیاز GTmetrix

چندی پیش محصول CDN ابر آروان به CDNهای ابزار تحلیل ‌سایت GTmetrix اضافه شد. به این شکل شبکه توزیع محتوای ابر آروان در بخش مربوط به استفاده از CDN وب‌سایت شما در تحلیل‌های GTmetrix شناخته خواهد شد و خطای استفاده نکردن از CDN را در این قسمت دریافت نخواهید کرد. هم‌چنین با استفاده از این محصول می‌توانید اضافه شدن نمره‌ی (Use a Content Delivery Network (CDN را در ارزیابی کلی GTmetrix‌ مشاهده کنید.
در این مطلب ضمن بررسی ابزار تحلیل وب‌سایت GTmetrix، به مزیت‌های اضافه شدن CDN ابر آروان در میان CDNهای این سایت می‌پردازیم.

GTmetrix چیست؟

سایت GTmetrix یکی از پرطرفدارترین ابزارهای بررسی عملکرد وب‌سایت است. این وب‌سایت پارامترهای مختلف و موثر در بارگذاری سایت‌ها را بررسی وتحلیل می‌کند و به‌وسیله‌ی نمره‌ای بین ۰ تا ۱۰۰ عملکرد سایت در آن پارامترها را امتیازدهی می‌کند. با توجه به دقت بالا و اعلام جزییات مربوط به خطاها، مدیران وب‌سایت‌های مختلف با استفاده از گزارش‌های GTmetrix نقاط قابل بهبود وب‌سایت خود در زمینه‌ی سرعت بارگذاری را شناسایی و با رفع آن‌ها به بهبود تجربه‌ی کاربری و سئو وب‌سایت خود کمک می‌کنند.
یکی از دلایل پرطرفدار بودن ابزار تحلیل سایت GTmetrix، سادگی کار با آن است. به‌ آسانی و تنها با ورود آدرس سایت خود در بخش مربوطه، می‌توانید از گزارش‌های آن استفاده کنید. هم‌چنین با توجه به توضیحات ساده و با جزییات GTmetrix، برطرف کردن مشکلات وب‌سایت‌تان کار چندان سختی نخواهد بود.
گزارش‌های GTmetrix با بررسی موارد مختلف، ساختار و عملکرد یک سایت را بررسی و ارزیابی می‌کنند. با رفع مشکلات ذکر شده در این ابزار آنلاین، که موارد با اهمیت برای موتورهای جست‌وجو مانند Google مانند Core Web Vitals را نیز شامل می‌شود،اغلب سئو فنی سایت شما در کنار رتبه‌ی صفحه‌های آن بهبود پیدا می‌کند. همچنین اگر با مشکلی مانند کند بودن بارگذاری اولیه سایت مواجه هستید، گزارش‌های GTmetrix به شما در بهبود این مورد کمک می‌کنند.

گزارش‌های سایت GTmetrix

ابزار GTmetrix کاملن آنلاین و بدون نیاز به نصب هیچ اپلیکیشنی، تنها از طریق مراجعه به سایت در دسترس است. هم‌چنین، ایجاد حساب کاربری و استفاده از GTmetrix و گزارش‌های آن رایگان است.

 

سایت GTmetrix چه پارامترهایی را بررسی می‌کند؟

سایت GTmetrix در تحلیل یک وب‌سایت فاکتورهای مختلفی را بررسی می‌کند که همگی در عملکرد مناسب سایت موثر هستند. این فاکتورها در تجربه‌ی کاربر و عملکرد سایت از نظر مواردی مانند سرعت بارگذاری تاثیرگذار هستند. GTmetrix با آنالیز وب‌سایت ساختار و عملکرد آن را در این زمینه‌ها می‌سنجد و نقاط بهبود آن را شخص می‌کند. از جمله‌ پارامترهای مورد بررسی GTmetrix می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ساختار کدهای CSS، HTML و جاوا اسکریپت وب‌سایت
  • بهینه بودن تصویرها، فونت‌ها و سایر موارد گرافیکی استفاده شده در وب‌سایت
  • استفاده از CDN برای توزیع محتوای وب‌سایت به منطقه‌های مختلف جهان
  • سرعت پاسخ‌گویی سرور اصلی سایت به درخواست‌ها

هم‌چنین، GTmetrix سه پارامتر اصلی Core Web Vitals، یعنی LCP، TBT‌ و FID را نیز تحلیل می‌کند. این پارامترها طبق اعلام Google از ماه می سال ۲۰۲۱ در میان عامل‌های تاثیرگذار در سئو و جایگاه صفحه‌های وب‌سایت خواهند بود. دلیل انتخاب این پارامترها تاثیر بسیار زیاد آن‌ها در سرعت بارگذاری سایت خصوصن در زمان بارگذاری اولیه است.

Core Web Vitals در گزارش GTmetrix

به کمک تنظیمات شبکه‌ توزیع محتوا ابر آروان، می‌توانید بسیاری از پارامترهای مورد بررسی GTmetrix را بهبود دهید و از این طریق عملکرد سایت‌تان از بعد فنی و تجربه‌ی کاربری را بهتر کنید. برای این کار می‌توانید از راهنمای افزایش امتیاز GTmetrix به‌ کمک ابر آروان کمک بگیرید.

 

مزیت‌های اضافه شدن CDN‌ ابر آروان به ابزار GTmetrix

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، یکی از پارامترهای موثر در امتیاز یک سایت از نظر این ابزار تحلیل، استفاده از شبکه‌ توزیع محتوا است. این پارامتر از نظر GTmetrix باعث عملکرد مناسب وب‌سایت در سطح جهانی می‌شود و میزان استفاده یک وب‌سایت از CDN برای تحویل منابع به کاربران در امتیاز دریافتی تاثیر مستقیم دارد. یعنی هرچه میزان فایل‌های کش شده در سرورهای CDN بیش‌تر باشد عملکرد سایت بهتر خواهد بود و در نتیجه امتیاز Use a CDN بیش‌تر خواهد شد و برعکس، هرچه میزان منابعی که توسط CDN به کاربران تحویل می‌شود کم‌تر باشد، عملکرد وب‌سایت و امتیاز این بخش کم‌تر می‌شود.

GTmetrix برای تشخیص استفاده‌ی یک وب‌سایت از شبکه توزیع محتوا از فهرست CDN خود استفاده می‌کند. تعدادی از CDNهای شناخته‌شده‌ در این ابزار قرار دارند و اگر CDN مورد استفاده‌ی یک وب‌سایت در این بین قرار داشته باشد، امتیاز مربوط به این بخش به‌شکل خودکار به آن سایت اختصاص خواهد یافت. در واقع، اگر الگوی قرار گرفته در هدر فایل‌ها با الگوی مورد استفاده در این شبکه‌های توزیع محتوا یکسان باشد، GTmetrix استفاده از CDN را تشخیص خواهد داد. به همین ترتیب، اگر وب‌سایت شما از شبکه توزیع محتوایی جز CDNهای GTmetrix استفاده کند، با پیامی مانند تصویر زیر در بخش خطاها مواجه خواهید شد.

خطای عدم استفاده از CDN

از آنجا که نام CDN ابر آروان در GTmetrix قرار نداشت، مشتریان محصول CDN امکان مشاهده امتیاز دقیق خود در گزارش‌های تحلیلی آن را نداشتند و این خطا را در گزارش GTmetrix خود مشاهده می‌کردند. با توجه به نیاز به رفع این مشکل، با بررسی ابر آروان و مذاکره با GTmetrix، سطحی از استانداردها برای جای گرفتن نام ابر آروان در این ابزار اعلام شد.
در نهایت با تلاش تیم شبکه توزیع محتوا ابر آروان این محصول آماده‌ی قرار گرفتن در این فهرست شد.  با توجه به کیفیت و عملکرد محصول شبکه توزیع محتوا ابر آروان، گسترش پاپ‌سایت‌ها در سراسر جهان و قرارگیری نام آن در میان ۱۰ CDN برتر جهان، به کمک یکی از مشتریان، اکنون نام CDN ابر آروان به CDNهای پذیرفته سایت GTmetrix اضافه شده است. با این اتفاق، مشتریان این محصول بدون نیاز به انجام تغییرات می‌توانند عملکرد واقعی وب‌سایت خود را روی این ابزار تحلیل مشاهده و مشکلات مربوط به وب‌سایت خود را به‌شکل بهتری بررسی و رفع کنند.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر پیش از این از محصول شبکه توزیع محتوا ابر آروان استفاده نکرده‌اید، به‌شکل رایگان استفاده از آن را آغاز کنید. راهنمای آغاز کار با CDN آروان اطلاعات لازم برای  راه‌اندازی این سرویس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات
Avatar پردیسان سیستم
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
Reply پاسخ
امیدوارم که موفق باشید و ممنون بابت تلاش هاتون
Avatar سعید آقازاده
۳۱ فروردین ۱۴۰۰
Reply پاسخ
خیلی از این بابت خوشحالم، چون مشتریان زیادی از این بابت شکایت داشتند. انشاءالله هر چه زودتر سرویس‌تون بین المللی بشه.