دیگر مستندات
وبینار
وبینارهای آشنایی با محصولات و معرفی ویژگی‌های آن‌ها
دانشنامه
آشنایی با مفاهیم معماری ابری به زبان ساده.
ویدیو
معرفی قابلیت‌ها و راهنمای استفاده از محصولات
سپیدنامه
اسناد راهنما برای آشنایی با محصولات ابر آروان
کتابچه
کتابچه‌های الکترونیکی درباره موضوعات فنی و غیر فنی
گزارش تغییرات
گزارشی از مجموعه‌ی امکانات و بهبود‌های محصولات ابر آروان در هر ماه
API
مستندات کار با API محصولات
بازارچه ابری
Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Avatar آروان
بهینه سازی عکس برای سایت

امروزه جلب توجه و ایجاد اعتماد در مخاطبان، یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تمایز یک وب سایت سازمانی، تجاری یا شخصی موفق نسبت به دیگر وب سایت‌هاست. بخش عمده‌ای از این هدف بر عهده‌ی تصاویر باکیفیت و مرتبط در بخش محتوایی یا فروشگاهی سایت است. تحقیقات نشان می‌دهد که تصاویر مناسب و باکیفیت در وب سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین، منجر به نرخ تبدیل بالاتر و اخذ رتبه‌ی بهتر در نتایج موتورهای جست‌وجو می‌شوند. با این‌حال استفاده از تصاویر باکیفیت، حجم صفحات را افزایش می‌دهد و منجر به سنگین‎تر شدن سایت و زمان بارگذاری طولانی‌تر می‌شود. این تاخیر در بارگذاری می‌تواند منجر به از‌دست دادن بازدیدکنندگان و در نتیجه کاهش نرخ تبدیل و آسیب به سیو سایت‌ شود. بنابراین توجه به موضوع بهینه سازی عکس‌ برای سایت و انتخاب بهترین روش برای بهینه سازی تصاویر، بسیار اهمیت دارد.

انتخاب و به‌کارگیری بهترین روش بهینه سازی عکس‌ برای سایت ، منجر به افزایش سرعت بارگذاری و در نتیجه بهبود تجربه‌ی کاربری، نمایش در رتبه‌های بهتر موتورهای جست‌وجو و افزایش نرخ تبدیل وب سایت خواهد شد.

اهمیت بهینه سازی عکس‌ برای سایت

احتمالا شما هم این عبارت را شنیده‌اید که ارزش یک تصویر برابر با هزار کلمه است. استفاده از تصاویر، باعث جلب توجه مخاطبان شده و به ذهن آن‌ها کمک می‌کند تا درک بهتری از محتوای سایت داشته باشد. هم‌چنین، در وب سایت‌های فروشگاهی، تصاویر محصولات نقش چشم‌گیری در ایجاد اعتماد و در نتیجه افزایش نرخ تبدیل و فروش ایفا می‌کنند. با این‌حال، تصاویر باکیفیت عمومن حجم بالایی دارند و منجر به طولانی‌تر شدن زمان بارگذاری می‌شوند. حتا چند ‌ثانیه‌ بارگذاری کندتر، می‌تواند بازدیدکنندگان زیادی را از ماندن در وب‎سایت‎تان منصرف کند، بازدیدکنندگانی که می‌توانستند مشتریان نهایی شما باشند. این مشکل را می‌توان با بهینه سازی تصاویر برای وب، که منجر به کاهش زمان بارگذاری و افزایش سرعت سایت می‌شود، برطرف کرد.

بهینه سازی عکس برای سایت چیست؟

یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین اقداماتی که می‌توان در راستای بهینه سازی وب سایت و افزایش سرعت بارگذاری انجام داد، بهینه سازی تصاویر وب سایت است. بهینه سازی عکس برای سایت ، مجموعه اقداماتی‌ست که برای تبدیل و تحویل تصاویر در کم‌ترین حجم و زمان ممکن، بدون کاهش کیفیت کلی تصویر انجام می‌شود.

به شکل کلی رایج‌ترین روش‌های بهینه سازی عکس برای سایت عبارت‌اند از :

 • تغییر ابعاد تصویر
 • فشرده‌سازی تصویر
  • فشرده‌سازی با اتلاف
  • فشرده‌سازی بدون اتلاف
 • پیش‌ذخیره کردن تصویر
  • Cache کردن در مرورگر کاربر
  • Cache کردن در سرور

بهینه سازی عکس برای سایت با تغییر اندازه تصویر

یکی از مواردی که در بهینه سازی تصاویر در سایت باید مد نظر داشته باشید، توجه به این نکته است که هر چه وضوح تصویر بالاتر باشد، ابعاد تصویر بزرگ‌تر (ارتفاع و عرض) خواهد بود. برای کاربرانی که از دستگاه‌های مختلف مانند تلفن همراه می‌خواهند به محتوای وب سایت شما دسترسی پیدا کنند و پهنای باند کم‌تری در اختیار دارند، بارگذاری یک تصویر بزرگ و پرحجم گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود. بنابر این درنظر گرفتن سایز متناسب با دستگاه کاربر، می‌تواند نقش حایز اهمیتی در افزایش سرعت بارگذاری تصویر و بهبود تجربه‌ی کاربری داشته باشد.

بهینه سازی عکس برای سایت با فشرده‌سازی تصویر

تکنیک‌های فشرده‌سازی، به منظور کاهش حجم یک تصویر برای بهینه سازی عکس برای سایت استفاده می‌شود. به شکل کلی دو نوع روش فشرده‌سازی وجود دارد:

فشرده سازی با‌اتلاف

با حذف بخشی از پیکسل‌ها، اندازه فایل کاهش پیدا می‌کند. این نوع فشرده‌سازی حجم تصویر را کاهش می‌دهد، اما کیفیت تصویر نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و کم می‌شود. هم‌چنین، هنگامی‌که تصویر فشرده شود، دیگر نمی‌توانید اطلاعات حذف شده را بازیابی کنید.

فشرده سازی بدون‌اتلاف

این تکنیک کیفیت بالای تصویر را هم‌چنان حفظ می‌کند، ولی شاهد کاهش قابل توجهی در حجم فایل نخواهید بود.

بهینه سازی عکس برای سایت با پیش ذخیره فایل‌های تصویری

پیش‌ذخیره فایل یا Cache کردن ، روشی برای دسترسی سریع‌تر به محتوای سایت است. این پیش‌ذخیره می‌تواند در کش مرورگر کاربر، یا به هنگام استفاده از شبکه توزیع محتوا، در سرورهای توزیع شده در سرتاسر نقاط جغرافیایی، انجام شود. وقتی کاربر وارد یک وب سایت می‌شود، محتوای سایت بارگذاری می‌شود و برخی فایل‌ها مانند تصاویر در مرورگر کاربر ذخیره می‌شود. بنابراین در مراجعات بعدی دیگر نیازی به دانلود مجدد این فایل‌ها نیست و بدین شکل سرعت بارگذاری افزایش پیدا می‌کند.

برای استفاده از هریک از روش‌های فوق، ابزار و خدمات متعددی وجود دارد. برای مثال برای بهینه سازی تصاویر در وردپرس، پلاگین‌های متعددی ساخته شده که درحد قابل قبولی از عهده فشرده‌سازی و بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی برمی‌آیند. با این‌حال اگر می‌خواهید با سرویسی آشنا شوید که هم‌زمان روش‌های متعدد بهینه سازی عکس برای سایت را به‌کار می‌گیرد، هم‌چنان با ما همراه باشید تا خدمات شبکه توزیع محتوای تصویری را به شما معرفی کنیم.

CDN چگونه به بهینه سازی تصاویر سایت کمک می‌کند؟

اگرچه در ابتدا، تنها برخی از وب سایت‌های بزرگ و قدرتمند دنیا، از شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده می‌کردند. اما در سال‌های اخیر CDNها به دلیل سهولت در فعال‌سازی و مزایای متعدد و فراوان، مورد استقبال وب سایت‌های کوچک و بزرگ بسیاری قرارگرفته‌اند.

CDN ها گروهی از سرورها هستند که در نقاط مختلف جغرافیایی توزیع شده‌اند. هر یک از این سرورها، یک کپی از محتوای ثابت یا داینامیک وب سایت را نگهداری می‌کنند. هنگامی که کاربری درخواست دسترسی به محتوای وب سایت را می‌دهد، نزدیک‌ترین سرور CDN محتوا را به کاربر تحویل می‌دهد. این فرآیند منجر به کاهش زمان بارگذاری سایت می‌شود.

پیش‌تر اشاره کردیم که هدف نهایی ما از بهینه سازی عکس برای سایت، کاهش زمان بارگذاری‌ست و شبکه‌های توزیع محتوا، با توجه به ماهیتی که دارند سرعت بارگذاری سایت را تا حد چشم‌گیری افزایش می‌دهند. با این‌حال، مزایایCDN  برای بهینه سازی عکس برای سایت، تنها در این مورد خلاصه نمی‌شود. CDN ترکیبی از روش‌های بهینه سازی عکس برای سایت را ارایه می‌کند که در ادامه به بخشی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

بهینه سازی تصاویر در وردپرس

CDN تصویر چیست و چه مزایایی دارد؟

CDN تصویر همان شبکه توزیع محتوای رایج است که قابلیت‌هایی برای بهینه سازی، تبدیل و تحویل مناسب‌تر تصویر، به آن اضافه شده است. شبکه توزیع محتوا در سه حوزه کلی به بهینه سازی تصاویر کمک می‌کند که عبارت‌اند از :

سرعت در تحویل تصاویر و در نتیجه کاهش زمان بارگذاری

سرورهای متعدد CDN که در نقاط مختلف جغرافیایی توزیع شده‌اند، می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصاویر را به کاربران تحویل دهند.

پردازش جهت اصلاح و بهینه سازی تصاویر

CDN تصویر، اصلاح و بهینه سازی تصویر را به دیگر مزایای شبکه تحویل محتوا اضافه می‌کند. این قابلیت پردازش درلحظه، منجر به فشرده‌سازی، تبدیل و بهبود فرمت تصاویر وب سایت شما می‌شود. این عملکرد عمومن از طریق «سرورهای پردازش» اختصاصی، که از سرورهای CDN جدا هستند، انجام می‌شود.

ذخیره سازی تصاویر بهینه سازی شده

این قسمت ممکن است در CDN های مختلف تصویر متفاوت باشد. یک CDN تصویر خوب باید بتواند تصاویر بهینه سازی شده را به خوبی ذخیره و ارایه دهد.

قابلیت‎های CDN در پردازش تصاویر

در حالی که زیرساخت شبکه توزیع محتوا به شما کمک می‌کند تا سرعت بارگذاری بالاتری داشته باشید،  پردازش و بهینه سازی تصاویر CDN به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین فرمت، اندازه و ابعاد تصویر را ارایه دهید. در ادامه سه ویژگی‌ رایج CDN برای بهینه سازی عکس برای سایت را بررسی می‌کنیم.

انتخاب خودکار فرمت مناسب تصویر

متناسب با مورد استفاده هر تصویر، فرمت‌های مختلفی توصیه می‌شود. به عنوان مثال، برای عکس محصولات فرمت JPG و برای گرافیک و لوگو فرمت PNG مناسب است. در این راستا شبکه توزیع محتوای تصویری، با درنظر گرفتن ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی مرورگر کاربر و محتوای تصویر اصلی، به شکل خودکار تصاویر شما را به فرمت مناسب تبدیل می‌کند. توجه داشته باشید که بیش‌تر CDN ها به طور پیش‌فرض هر تصویر را در صورت امکان به WebP تبدیل می‌کنند. با‌ این حال، بهینه سازی فرمت تصویر نباید فقط برای تبدیل تصویر به WebP باشد، بلکه باید برای هر تصویر خاص، آن را به فرمت “درست” تبدیل کند.

فشرده سازی تصویر قابل کنترل

مرحله بعدی در بهینه سازی تصویر، فشرده‌سازی ست. درحالی‌که فشرده‌سازی بااتلاف، منجر به کاهش کیفیت می‌شود، با این‌حال اگر برای برخی تصاویر وضوح ‌بالا، به‌درستی و تا حد مشخصی انجام شود، چشم انسان قادر به درک آن میزان تفاوت‌های بصری نیست.

کسب‌و‌کارهای مختلف الزامات کیفی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یک فروشگاه آنلاین که لباس‌هایی با بافت ظریف می‌فروشد ترجیح می‌دهد تصاویر را با کیفیت بالاتر ارایه دهد. زیرا کیفیت بصری این جزییات، عاملی‌ست که به فروش محصول کمک می‌کند. از سوی دیگر، وب سایت‌های خبری و محتوایی می‌توانند با کیفیت کمی پایین‌تر برای عکس‌ها کنار بیایند. بنابراین، سطح کیفیت یا فشرده‌سازی باید بر اساس URL قابل‌کنترل باشد.

هم‌چنین با توجه به این‌که سرعت دانلود در دستگاه های مختلف کاربر، مثل تلفن همراه می تواند متفاوت باشد؛ برای ارایه‌ی یک تجربه‌ی خوب به کاربران در سرعت های مختلف شبکه، CDN فشرده‌سازی تصویر را با سطوح مختلف شبکه تطبیق می‌دهد. یک تصویر فشرده‌تر و سبک‌تر می‌تواند در پهنای باند کم‌تر، سریع‌تر بارگذاری شود. این امر موجب بهبود تجربه‌ی کاربری شده و وب سایت نرخ پرش کم‌تری را تجربه می‌کند.

اعمال تغییرات در‌لحظه برای تصاویر واکنش‌گرا

شبکه توزیع محتوا این امکان را دارد تا متناسب با دستگاه و سرعت اینترنت کاربر و تگ‌های تصویر، نسبت به برش بهینه خودکار یا تغییر اندازه تصویر اقدام کند. برخیCDNهای تصویر پیشرفته، علاوه بر امکان برش و تغییر سایز عکس، امکان قرار دادن واترمارک یا حتا یک عبارت متنی را به شکل یک‌جا برای صدها هزار تصویر فراهم می‌کنند.

جمع‌بندی

بهینه سازی تصاویر وب سایت، یکی از آسان‌ترین و در‌عین‌حال اثربخش‌ترین اقداماتی‌ست که می‌توانید در راستای بهبود عملکرد، تجربه‌ی کاربری و بهینه سازی سایت‌تان برای موتورهای جست‌وجو درنظر بگیرید. برای استفاده از مزایای بهینه سازی تصویر با CDN، همین حالا می‌توانید به شکل رایگان ، CDN وب سایت‌تان را فعال کنید و از کلیه مزایایی که شبکه توزیع محتوا در ارایه پرسرعت و بهینه تصاویر فراهم می‌کند استفاده نمایید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات