Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۱۷ خرداد ۱۳۹۴
Category مقاله‌
Avatar مسعود نیکومنش
Date ۱۷ خرداد ۱۳۹۴
Category مقاله‌

حتی محتوای تولید شده توسط حرفه ای ترین طراحان و برنامه نویسان وب نیز ممکن است دچار کاستی هایی باشد. یکی از مهم ترین امکانات اَبر آروان ایجاد یک لایه جهت بازنویسی و اصلاح محتوا و در نتیجه کاهش حجم وب سایت شماست. در این مقاله تلاش خواهم کرد برخی از این امکانات را به شما معرفی کنم. البته فراموش نکنید که این امکانات تنها یکی از روش های اَبر آروان جهت ارتقای کارایی و افزایش سرعت وب سایت شماست.

ساختار لایه بازنویسی به صورتی طراحی و پیاده سازی شده است که با اولین درخواست توسط کاربر عملیات بازنویسی را آغاز کند. در این حالت و از آنجایی که ممکن است به علت طولانی شدن زمان بازنویسی،مشاهده وب سایت کند شود، فایل های بدون بازنویسی نهایی به سمت کاربر ارسال شده و عملیات بازنویسی در پشت صحنه ادامه پیدا می کند. با اتمام بازنویسی نهایی یک نسخه از اطلاعات بازنویسی شده در سرور ذخیره شده تا در اتصالات بعدی به کاربران نمایش داده شود.

افزودن عمر کَش پذیری

در این قسمت می توانید به تفکیک فایل های CSS، تصاویر، اسکریپت ها و فایل های PDF را مشخص کنید تا امکان افزایش کش پذیری این فایل ها امکان پذیر شود. این امکان در کنار امکانات پیشرفته ای است که در بخش caching مهیا شده است. در واقع با فعال شدن این امکان سرورهای شبکه آروان فایل های مشخص شده را در مدت زمان بیشتری در خود نگهداری خواهند کرد.

بازنویسی فایل ها

در این قسمت می توان به تفکیک فایل های CSS، JavaScript و HTML این اجازه را به اَبر  آروان برای بازنویسی داد. در این بازنویسی ها تمام فضاهای خالی حذف می شوند. کدهایی که به صورت comment هستند حذف می شوند. از جمله تغییرات دیگری که در این قسمت صورت می گیرد حذف کتیشن (“) در موارد غیر کاربردی و حذف attribute های غبر لازم است. مجموع این حذفیات باعث کاهش حجم فایل ها خواهد شد.

یکپارچه سازی فایل ها

به تفکیک فایل های CSS و JavaScript می توان اجازه یکپارچه سازی این فایل ها را به آروان داد. در این حالت فایل ها یکپارچه سازی خواهند شد (به طور مثلا 7 فایل CSS به یک فایل تبدیل خواهند شد). همچنین در مواردی که فایل های CSS و JavaScript در داخل فایلی که از آن ها استفاده کرده است قرار خواهند گرفت. این موارد و برخی تغییرات دیگر با این هدف صورت می گیرند که تعداد request کمتری به سرور ارسال شود و در نتیجه سرعت بارگزاری وب سایت افزایش پیدا کند.

بهبود فرمت تصاویر

در این قسمت فرمت تصاویر به حالت مناسب تری تغییر خواهد کرد. در مرورگرهایی که امکان نمایشی تصاویر WEBP را داشته باشند کلیه تصاویر GIF، PNG و JPEG به فرمت WEBP تغییر خواهند کرد. همچنین در تنظیمات این بخش می توان این اجازه را به آروان داد تا تصاویر PNG و GIF را به JPEG و یا تصاویر GIF را به PNG تبدیل کرد.

فشرده سازی تصاویر

به 3 روش مختلف تلاش می شود تا تصاویر فشرده سازی شده و حجمشان کاهش یابد. روش اول حذف متادیتا هاست. با این کار متادیتاهای غیر کاربردی در تصاویر JPEG، PNG و WEBP حذف و در نتیجه حجم شان کاهش پیدا می کند. در روش دوم رنگ بندی تصاویر اصلاح می شود. در این حالت اطلاعات Color Profile حذف و sampling رنگ تصاویر JPEG کاهشی میابد. و در نهایت به کمک روش سوم اندازه تصاویر اصلاح می شود. در این حالت که بسیار در کاهش حجم وب سایت نیز تاثیر گذار است، تصاویری که اندازه ی واقعی آن ها از اندازه (width, height) ذکر شده در تگ Img بیشتر باشد، کاهش اندازه پیدا می کنند. همچنین اندازه تصاویر با توجه به صفحه نمایشگر کاربران به صورت خودکار تنظیم می شود. به طور مثال اگر کاربری با تلفن همراه خود به سایت متصل شود تصاویر با اندازه و حجم کمتری برایش بارگزاری خواهد شد.

اصلاح بارگزاری وب سایت

متوقف کردن اجرای جاوا تا انتهای بارگزاری صفحه

با فعال شدن این امکان کدهای جاوا پس از اتمام کامل بارگزاری صفحه فعال و اجرا خواهند شد.

بارگزاری تصاویر کم حجم تا بارگزاری تصاویر اصلی

به کمک این روش ابتدا نسخه کم حجم و کم کیفیت تصاویر به سرعت بارگزاری شده و سپس نسخه اصلی تصاویر جایگزین خواهند شد.

بارگزاری تصاویر به هنگام مشاهده توسط کاربر

با فعال شدن این امکان با اسکرول کردن کاربر و حرکت او در صفحه تصاویر بارگزاری می شوند. این امکان برای صفحاتی که محتوای زیادی را در خود جای می دهند بسیار مفید است و از انتظار طولانی جهت لود کامل تمام صفحه جلوگیری می کند.

تبدیل تصاویر Jpeg به بارگزاری مروری

این امکان به تصاویر JPEG ای که حجم بالایی دارند اجازه می دهد که آرام و به مرور در صفحه نمایش داده شوند.

گوگل آنالیتیکس

تبدیل API گوگل به async

با فعال شدن این امکان API گوگل از حالت بارگزاری به صورت همزمان به بارگزاری به صورت غیر همزمان تبدیل شده و منتظر پاسخ API گوگل نخواهد ماند در نتیجه سرعت بارگزاری سایت افزایش پیدا می کند.

افزودن افزونه گوگل به صفحات

با فعال شدن این امکان افزونه مربوط به گوگل آنالیتیکس به تمام صفحات html اضافه خواهد شد.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات
Avatar محمد ۱۱ شهریور ۱۳۹۸
Reply پاسخ
مطلب جالبی بود ممنونم
Avatar مجتبی قهاری ۶ امرداد ۱۳۹۷
Reply پاسخ
سلام منظور ایشان نحوه دانلود محتوا توسط مرورگر است که با attribute async قابل کنترل است
Avatar حسن پاپی ۴ تیر ۱۳۹۷
Reply پاسخ
مگر API گوگل async نیستن که شما میخواهید async کنید؟