Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
Category خبر
Avatar فرهاد فاطمی
Date ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
Category خبر
شبکه ملی اطلاعات

روز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه مراسم رونمایی از فازم دوم شبکه ملی اطلاعات با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورالی عالی فضای مجازی، نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات، و معاونان وزارت ارتباطات و مدیران اپراتورهای ارتباطی کشور برگزار شد.

این فاز، با عنوان «رشد» دومین مرحله پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات است. این پروژه در سه فاز بهره‌برداری می‌شود که فاز نخست آن با عنوان «استقرار» در هفته دولت افتتاح شد، و فاز سوم آن با عنوان «بلوغ» در اردیبهشت ماه آینده همزمان با روز مخابرات افتتاح خواهد شد.

در این فاز، شبکه فیبر نوری کشور ۱۰ هزار کیلومتر گسترش می‌یابد. همچنین ظرفیت ترافیکی کشور که در ابتدای این پروژه هزار گیگابیت بر ثانیه بوده و در فاز اول به ۴ هزار گیگابیت افزایش یافته بود، در فاز دوم به ۱۰ هزار گیگابیت در ثانیه می‌رسد. با این افزایش ظرفیت، متوسط سرعت کاربران همه اپراتورها افزایش خواهد یافت.

مهم‌ترین اهدافی که در این فاز دنبال می‌شود:

  • محتوا و خدمات پهن باند داخلی مقرون به صرفه
  • افزایش کیفیت دسترسی به خدمات پهن باند داخلی
  • گسترش ظرفیت زیرساخت شبکه، مراکز داده، مراکز تبادل ترافیک و توزیع محتوا
  • دسترسی به خدمات ویدئویی با هزینه مقرون به صرفه در کلان‌شهرها و خدمات الکترونیکی عمومی

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم در سخنانی گفت: شبکه ملی اطلاعات دستاورد وزارت ارتباطات نیست، دستاورد مجموعه خانواده ICT است. اگر موفق بودیم همه موفق بودیم و اگر ضعف داریم همه در آن شریکند.

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز با بیان اینکه خدمات کاربردی از جمله ایمیل و پیام‌رسان‌ها، و موتورهای جستجو باید حتما ملی باشند، ابراز امیدواری کرد که ظرف یک سال آینده پیام‌رسان‌های داخلی جایگزین پیام‌رسان‌های خارجی شوند. وی با اشاره به نظام‌های سالم‌سازی شبکه نیز اظهار کرد: نظام اعتماد و احراز هویت باید شکل بگیرد، و همچنین مدیریت حریم خصوصی طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است.

نصرالله جهانگرد نیز گفت: در این فاز در چهار نقطه IXP و گیت‌وی بین‌المللی خواهیم داشت که سه منطقه جدید قم و اصفهان و اهواز هم به این مناطق اضافه خواهد شد؛ و بدین ترتیب زیرساختی فراهم می‌شود که شبکه‌های CDN قادر خواهند بود ترافیک را از نزدیک‌ترین نقطه به مشتری برسانند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به تولید محتوا در کشور در سایه شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: به‌طور متوسط در ۶ ماه اخیر حجم ترافیک خدمات ویدیویی حدود ۷۰ درصد افزایش یافته، و خدمات VOD رشد زیادی داشته است.

از دیگر نکته‌های مهم فاز دوم این است که با کاهش هزینه ارتباطات داخلی، تمام اپراتورها باید قیمت اینترانت داخلی را از اینترنت بین‌المللی تفکیک کرده و نیم‌بها محاسبه کنند.

از سوی دیگر با اتصال شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) از جمله ابر آروان به نقاط تبادل ترافیکی IXP، سرعت سرویس‌دهی به کاربران سایر شهرهای ایران نیز افزایش می‌یابد. و همچنین ظرفیت ترانزیت بین‌المللی تا اواسط سال آینده ۱۰ برابر می‌شود.

در مجموع این بهبودها کمک می‌کند کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها فرصت بهتری برای رشد داشته باشند.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاه دستاوردهای دولت و بخش خصوصی در حوزه شبکه ملی اطلاعات نیز برگزار شد که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازدید این نمایشگاه پرداخت. در این بازدید وزیر ارتباطات دقایق طولانی در غرفه ابر آروان با پویا پیرحسینلو مدیرعامل ابر آروان به گفتگو درباره فناوری شبکه توزیع محتوا (CDN) و اهمیت آن، و تاثیر مفید شبکه ملی اطلاعات بر کیفیت خدمات CDN پرداخت.

پاسخ به لغو
Comments نظرات