Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۲۴ امرداد ۱۳۹۸
Category یادداشت فنی
Avatar حسین قاسمی
Date ۲۴ امرداد ۱۳۹۸
Category یادداشت فنی

در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، شرکت مایکروسافت خبر از وصله شدن آسیب‎پذیری روی سرویس RDP ارایه کرد که می‎تواند منجر به اجرای دستور از راه دور یا RCE شود. این آسیب‌پذیری با نام CVE-2019-0708 در پایان سال گذشته‎ی میلادی و برای نسخه‎های Windows 2008 R2 ،Windows 2008 و Windows 2003 از نسخه‎های سرور ویندوز و نسخه‎های Windows 7 ،Windows Vista و Windows XP از نسخه‎های کلاینت ویندوز گزارش شد. چون سرویس RDP استفاده‎ی بسیاری در اینترنت دارد، آسیب‎پذیری با سطح critical severity، بسیار خطرناک به نظر می‎رسد.

از آنجا که تجربه‎ی آسیب‎پذیری‎هایی مانند EternalBlue روی سرویس SMB مایکروسافت باعث به وجود آمدن Wormها و Ransomware های مختلف مانند WannaCry شده بود، اکسپلویت آسیب‌پذیری سرویس RDP با نام BlueKeep برای CVE-2019-0708 تا ماه پیش به‌شکل عمومی انتشار نیافته بود و تنها روش تبدیل این آسیب‎پذیری به منع سرویس، در دسترس برخی افراد بود. اما در ماه گذشته برخی از اکسپلویت‌ پک‎ها شروع به انتشار اکسپلویت‎های اجرای دستور از راه دور برای این آسیب‎پذیری کردند. در نتیجه احتمال شیوع wormها و ransomwareهایی با استفاده از این آسیب‎پذیری بسیار بیش‎تر شده است. این آسیب‎پذیری قبل از تصدیق اصالت کاربر رخ می‎دهد که امکان به‎کارگیری این آسیب‎پذیری برای انتشار worm را ایجاد می‎کند. برای برطرف کردن این آسیب‎پذیری روی سرویس RDP باید سیستم‎عامل ویندوز خود را به‎روزرسانی کنید و از به‎روز شدن این وصله طبق جدول مایکروسافت و به‌طور خاص KB4499175 مطمین شوید؛ وگرنه، به‌راحتی در ماه‎های آینده مورد نفوذ قرار خواهید گرفت. برای بررسی این‎که سرویس شما آسیب‎پذیر است یا نه می‎توانید از این ابزار استفاده کنید.

 

توضیح فنی

پروتکل RDP امکان ایجاد ارتباط بین کلاینت و سرور را فراهم می‎کند. در شکل زیر می‎توانید ایجاد ارتباط مربوط به پروتکل RDP مایکروسافت را مشاهده کنید.

آسیب‎پذیری CVE-2019-0708

این ارتباط برای تبادل داده با استفاده از کانال‎های دو طرفه‎ی مجازی بین آن‌ها شکل می‎گیرد. در نسخه‎ی ویندوز 2000، 32 کانال مجازی ایستا (Static Virtual Channels(SVCs)) در RDP 5.1 ایجاد شد ولی به‌دلیل محدودیت این تعداد کانال‎ها، کانال‎های مجازی پویا ((Dynamic Virtual Channels (DVCs) که درون کانال‎های مجازی ایستا بودند، شکل گرفت. کانال‎های مجازی ایستا در ابتدای نشست ایجاد شده و تا انتهای آن باقی می‎مانند ولی در مقابل کانال‎های مجازی پویا براساس نیاز ایجاد و خاتمه پیدا می‎کنند.

وصله‎ی ارایه شده برای CVE-2019-0708، توابع IcaBindVirtualChannels_ و IcaRebindVirtualChannels_ در درایور مربوط به سرویس RDP با نام termdd.sys را که مرتبط با کانال‎های مجازی ایستا هستند، تغییر داده است که نشان‌دهنده‎ی وجود آسیب‎پذیری در این قسمت است. این آسیب‎پذیری به‎دلیل پیش‌فرض غلط سرویس RDP برای متصل کردن کانال مجازی ایستای MS_T120 به‎عنوان کانال مرجع به شماره‎ی 31 است. این کانال برای استفاده‎ی داخلی سرویس RDP با اجزای سیستم‎عامل تعبیه شده بود. اما در هنگام آغاز ارتباط، کلاینت می‎تواند کانال مجازی دیگری را با نام MS_T120 با شماره‎ای غیر از 31 معرفی کند که منجر به آسیب‎پذیری دسته‎ی heap corruption و Use After Free می‎شود. این آسیب‎پذیری که از دسته‎ی آسیب‎پذیری Use After Free است، اگر پس از بسته‎شدن کانال مجازی فرآیند Cleanup انجام نشود -که پیام دارای سایز اشتباه نباشد- می‎تواند منجر به اجرای دستور از راه دور شود.

CVE-2019-0708 - وصله‌ی CVE

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات