Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۱۴ دی ۱۳۹۶
Category خبر
Avatar پویا پیرحسینلو
Date ۱۴ دی ۱۳۹۶
Category خبر
ناآرامی اینترنت ایران

ناآرامی اینترنت ایران از روز شنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۶ هم‌زمان با برخی ناآرامی‌ها در تهران و سایر شهر‌های ایران آغاز شد. در اولین اتفاق اینترنت سرویس‌دهندگان موبایل از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل به طور کامل و برای چندین ساعت دچار قطعی شد. قطعی اینترنت از حوالی ساعت ۲۲ شنبه شب و با اینترنت همراه اول شروع شد و سپس با قطع شدن اینترنت ایرانسل و رایتل تشدید شد.

روز یکشنبه ابر آروان گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد ترافیک وب‌سایت‌های پربازدید ایرانی به شکل چشم‌گیری در آن بازه زمانی افت کرده است.

گزارش ابر آروان از ناآرامی اینترنت ایران

متاسفانه اختلالات اینترنت نه تنها پس از روز شنبه به اتمام نرسید بلکه گسترده‌تر شد. با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام تعداد زیادی از کاربران اینترنتی به استفاده از VPN و یا سایر راه‌کارهای عبور از فیلترینگ ایران روی آوردند.

کاربران حرفه‌ای‌تر اینترنت از جمله مقامات ارشد کشور روزانه از روش‌های مختلفی برای عبور از فیلترینگ ایران و البته تحریم‌های خارجی استفاده می‌کنند. اگر از توییتر، یوتیوب و بلاگ‌های معتبری که فیلتر هستند بگذریم باید برسیم به خدمات حرفه‌ای گوگل و vmware و docker که به دلیل تحریم‌ها از سرویس‌دهی به کاربران ایرانی خودداری می‌کنند.

اما این بار یک تفاوت مهم رخ داد. کاربران عمومی اینترنت شروع به نصب انواع نرم‌افزارهای فیلترشکن برروی کامپیوتر و گوشی‌های خود کردند.

گزارشات ترافیکی ابر آروان نشان می‌دهد ترافیک خارج از کشور وب‌سایت‌های پر بازدید ایرانی که هیچ‌کدام فیلتر نیستند به شکل چشم‌گیری و با افزایش ۷ برابری مواجه شده است. در واقع و ازآنجایی که با اتصال فیلترشکن معمولا تمامی ترافیک دستگاه از آن می‌گذرد، ترافیک یک کاربر ایرانی برای بازدید از یک وب‌سایت‌ایرانی که در داخل ایران میزبانی می‌شود باید دور دنیا را بچرخد!  اتفاقی که باعث افزایش هزینه‌ برای کاربران خانگی، افزایش پرهزینه ترافیک بین‌الملل و کاهش کیفیت اینترنت داخلی شده است.

گزارش ابر آروان از ناآرامی اینترنت ایران

اما متاسفانه برای مقابله با این مشکل نه تنها محدودیت‌ها مرتفع نگردید بلکه اختلال در اینترنت بین‌الملل کشور گسترش یافت و حتی دسترسی کاربران ایرانی به بسیاری از دیتاسنتر‌های خارجی از جمله DigitalOcean قطع شد. این شرایط عجیب باعث شد بسیاری از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و فناورانه ایرانی که با انگیزه کیفیت بالاتر از دیتاسنترهای خارجی استفاده می‌کردند از دسترس خارج شوند.

در ادامه نمودار ابر آروان از خطاهای عدم دسترسی یکی از وب‌سایت‌های ایرانی میزبانی شده در DigitalOcean قرار گرفته است.

گزارش ابر آروان از ناآرامی اینترنت ایران

صحبت از فیلتر شدن یک شبکه‌ اجتماعی خارجی نیست، صحبت از اختلال گسترده در کسب‌وکارهای ایرانی است که برای به دست‌آوردن هر کاربر و هر یک واحد ترافیک تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. تلاش‌هایی که با تصمیم‌های نسنجیده و لحظه‌ای از بین خواهد رفت.

فرض کنیم چند روز آینده وضعیت اختلالات اینترنت داخلی بر طرف شود، اما چند روز یا چند سال زمان لازم است تا اعتماد به فضای کسب و کار آنلاین برگردد؟

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات
Avatar مجید رجبی ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
Reply پاسخ
اینترنت یکی از اصلی ترین و اساسی ترین و جزو لاینفک دنیای امروز هستش برای گسترش کسب و کارها و پیشرفت کشور نباید هیچ گونه محدودیتی بر روی اینترنت اعمال بشه
Avatar شهاب ربیعی ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
Reply پاسخ
سلام، ابتدا بابت آمار گرانبهایی که به رایگان منتشر کردید تشکر میکنم؛ تمام فرمایشات شما از نظر فنی کاملا صحیح هستند. به نظر بنده لازم بود به موضوع نشت و سرقت اطلاعاتی که به دلیل استفاده ناآگاهانه از فیلترشکن ها مخصوصا به واسطه استفاده مسئولان و مدیران بلند پایه کشور اتفاق می افتد هم اشاره می کردید! ولی باید این موضوع را نیز در نظر داشت که امنیت ملی بسیار مهمتر از موفقیت کسب و کارهای نو و دانش بنیان است! چرا که نبود امنیت نه تنها اساس وجود این نوع کسب و کارها بلکه عملا تمام فعالیت های تجاری، اقتصادی و... کشور را به کلی از بین خواهد برد!
Avatar جواد عوض‌زاده ۱۴ دی ۱۳۹۶
Reply پاسخ
صحبت از فیلتر شدن یک شبکه‌ اجتماعی خارجی نیست، صحبت از اختلال گسترده در کسب‌وکارهای ایرانی است که برای به دست‌آوردن هر کاربر و هر یک واحد ترافیک تلاش‌های فراوانی کرده‌اند. تلاش‌هایی که با تصمیم‌های نسنجیده و لحظه‌ای از بین خواهد رفت.