Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
Category مقاله‌
Avatar وحید اشرفیان
Date ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
Category مقاله‌

با گسترش روزافزون استفاده از خدمات Cloud، محصولات جدیدی بر بستر ابر معرفی می‌شوند که هریک به‌نوبه‌ی خود می‌توانند به کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف کمک شایانی کنند. یکی از این محصولات، سکوی ابری یا به اختصار PaaS است. در این مطلب سعی شده است تا نگاهی مختصر بر این مفهوم که، ‏‏ ‏PaaS‏ چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد، انداخته شود.

 

 ‏PaaS‏ چیست؟

سکوی ابری یا PaaS مدلی در مبحث رایانش ابری است که در آن سرویس‌دهنده برای  مشتریان محصولات خود، امکانات سخت افزاری و ابزارهای موردنیاز برای استفاده از این محصولات را فراهم می‌کند. با کمک پلتفرم ابری دغدغه‌ی فراهم‌سازی و راه‌اندازی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری زیرساخت رفع می‌شود و سرعت توسعه‌ی محصولات نرم‌افزاری افزایش چشم‌گیری می‌یابد. در واقع PaaS محیطی برای توسعه و بارگذاری برنامه‌های شما در ساختاری ابری است که به کمک آن می‌توانید از برنامه‌ایی ساده تا بسیار پیچیده را بر بستر ابر پیاده‌سازی کنید.

 

مزایای استفاده از PaaS

‏ ‏PaaS‏ چیست و استفاده از آن چه مزایایی داردسادگی

برای ارایه‌ی یک محصول نرم‌افزاری مراحل بسیاری وجود دارد که توسعه‌ی نرم‌افزاری محصول، تنها یک بخش از آن محسوب می‌شود. خریداری سرور، آماده‌سازی زیرساخت سرورها و شبکه، آماده‌سازی نرم‌افزارهای پایه‌ی سرورها، از سیستم‌عامل تا پایگاه داده و load-balancerها و … همگی مواردی هستند که شاید در وهله‌ی اول دیده نشوند. حتا بعد از آماده‌سازی پیش‌نیازهای توسعه‌ی نرم‌افزار، اتفاقات متعددی می‌تواند تمرکز را از توسعه‌ی محصول بگیرد و به سمت نگهداری سرورها و سرویس‌های پایه منحرف کند. اتفاقاتی مانند قطعی سرور، کمبود منابع پردازشی یا از دست رفتن اطلاعات به دلیل سوختن دیسک.

در محصول PaaS، با حذف تمامی دغدغه‌های زیرساختی و هم‌چنین، کاهش دغدغه‌های نگهداری نرم‌افزار می‌توانید به‌شکل کامل روی توسعه‌ی نرم‌افزار خود تمرکز کنید. تمام مراحلی که برای راه‌اندازی محصول شما بعد از توسعه‌ی برنامه نیاز باشد تنها با چند کلیک روی پنل و یا اجرای چند دستور در خط فرمان سیستم‌عامل شما انجام می‌شوند. اگر عملکرد نرم‌افزار درست باشد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که وب‌سایت یا وب‌سرویس شما همواره در حال سرویس‌دهی است و بروز هیچ‌گونه اشکالات سخت‌افزاری را حس نخواهید کرد. هر زمان هم که نیاز به افزایش منابعی زیرساختی داشته باشید، می‌توانید با یک کلیک یا اجرای یک دستور، این کار را انجام دهید.

 

‏ ‏PaaS‏ چیست و استفاده از آن چه مزایایی داردمقرون به صرفه بودن

یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌های توسعه‌ی یک محصول نرم‌افزاری، هزینه‌ی نگهداری آن بعد از راه‌اندازی محصول است. اگر ترافیک زیادی روی سرویس خود پیش‌بینی می‌کنید، به احتمال زیاد نیاز دارید برای مدیریت این ترافیک بالا در آینده، سرورهایی را از قبل خریداری کنید. از سوی دیگر برای آماده‌سازی و نگهداری سرورها نیاز است که نیروی متخصصی برای توسعه‌ی زیرساخت خود استخدام کنید.

‏ ‏PaaS‏ چیست و استفاده از آن چه مزایایی داردسرورهای ایران

قرار دادن سرورهای محصول خود در ایران می‌تواند به دلایل مختلفی چون سرعت بیش‌تر و تاخیر کم‌تر در دسترسی، قوانین موجود در نگهداری از داده‌های محصول، رفع دغدغه‌های تحریم و … باشد. برای نمونه، احتمالن تاکنون برای استفاده از سرویس‌های خارجی مانند Dockerhub به‌دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شده باشید. چون PaaS ابر آروان در تمام دیتاسنترهای رایانش ابری در دسترس است، شما می‌توانید هم از دیتاسنترهای ایران و هم  دیتاسنترهای خارجی ابر آروان استفاده کنید و اطمینان داشته باشید که به مشکلات تحریمی در دیتاسنترهای ایرانی برنخواهید خورد.

 

مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری یکی از مشکل‌ترین و پرهزینه‌ترین مباحث در توسعه‌ی نرم‌افزار محسوب می‌شود که از دو جنبه قابل بحث است: ۱- مقیاس‌پذیری نرم‌افزار ۲- مقیاس‌پذیری منابع زیرساختی.

برای مقیاس‌پذیر بودن یک نرم‌افزار نیاز است در مرحله‌ی طراحی، Best Practiceهای توسعه نرم‌افزار برای این مقوله رعایت شده باشند. هنگام استفاده از محصول PaaS، بسیاری از این Best Practice به‌شکل پیش‌فرض به نرم‌افزار شما اضافه شده‌اند. همم‌چنین با استفاده از مقالات آموزشی PaaS می‌توانید نرم‌افزار خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید.

از سوی دیگر در بحث مقیاس‌پذیری منابع زیرساختی، محصول PaaS ابر آروان راحت‌ترین راه ممکن برای افزایش منابع را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از قابلیت Auto-Scale، این کار را کاملن خودکار کنید.

دسترس‌پذیری همیشگی

بروز اشکالات سخت‌افزاری یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند پس از راه‌اندازی محصول نرم‌افزاری، سبب اختلال در سرویس‌دهی شود. برای رفع این مشکل و اطمینان از در دسترس بودن همیشگی سرویس نیاز است که برای آن چندین سرور خریداری کنید و با قرار دادن load-balancer و پیکربندی آن برای healthcheck مداوم سرویس، از در دسترس بودن آن اطمینان پیدا کنید.

 

در محصول PaaS تمامی این مراحل به‌شکل کاملن خودکار انجام می‌شوند و شما تنها با بالا فرستادن سرویس خود می‌توانید اطمینان داشته باشید که هیچ خطای سخت‌افزاری منجر به توقف سرویس‌دهی محصول شما نخواهد شد. زیرساخت گسترده‌ی PaaS ابرآروان و loadbalancing و health-check پیش‌فرضی که روی تمامی سرویس‌ها پیاده شده است، می‌تواند هرگونه مشکل سخت‌افزاری را به‌راحتی پوشش دهد.

خودکارسازی فرآیندها

یکی از رایج‌ترین روال‌هایی که در تولید محصول نرم‌افزاری استفاده می‌شوند، CI/CD است. برای پیاده‌سازی این روال نیاز دارید ضمن نصب یک Code Repository مانند Gitlab، یا ساخت و تولید Container Image، محصول Build شده را به محیط Production خود منتقل و آن را اجرا کنید. هم‌چنین در محیط عملیاتی نیاز است با پیکربندی یک Supervisor، از در دسترس بودن نرم‌افزار مطمین و با نصب مانیتورینگ، همیشه وضعیت سرویس خود را زیر نظر داشته باشید.

هنگام استفاده از محصول PaaS ابر آروان، با استفاده از ویژگی Source to Image می‌توانید تمامی مراحل از Source Code تا Deployment کامل نرم‌افزار را به‌شکل خودکار انجام دهید. هم‌چنین این امکان وجود دارد که سیستم CI/CD فعلی خود را به PaaS ابر آروان متصل و تمام پروسه‌ی توسعه تا Deployment را به‌شکل خودکار پیاده کنید.

استاندارد و قابل‌توسعه برای همه

هسته‌ی مرکزی محصول PaaS ابر آروان بر مبنای Kubernetes و OpenShift است و تمامی APIهای این محصول نیز مطابق APIهای این دو سرویس هستند. اگر هم‌اکنون از Kubernetes برای مدیریت زیرساخت سرویس‌های خود استفاده می‌کنید، با کم‌ترین تغییرات می‌توانید زیرساخت خود را به PaaS ابر آروان منتقل کنید. هم‌چنین هر زمان که مشکلی در شیوه‌ی استفاده از محصول PaaS ابر آروان داشته باشید، ضمن استفاده از پشتیبانی ۲۴ ساعته‌ی ابر آروان یا مقالات راهنمای موجود در وب‌سایت، می‌توانید با جستجو در منابع متن‌بازی که برای  Kubernetes و OpenShift وجود دارد، مشکل خود را حل کنید.

از سوی دیگر، حتا اگر در فرآیند تولید نرم‌افزار خود تنها از Docker استفاده می‌کنید، باز هم به احتمال زیاد تغییرات زیادی برای انتقال زیرساخت خود به PaaS ابر آروان نخواهید داشت، ضمن این‌که از تمامی مزایای محصول PaaS ابر آروان نیز بهره‌مند می‌شوید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات