دیگر مستندات
وبینار
وبینارهای آشنایی با محصولات و معرفی ویژگی‌های آن‌ها
دانشنامه
آشنایی با مفاهیم معماری ابری به زبان ساده.
ویدیو
معرفی قابلیت‌ها و راهنمای استفاده از محصولات
سپیدنامه
اسناد راهنما برای آشنایی با محصولات ابر آروان
کتابچه
کتابچه‌های الکترونیکی درباره موضوعات فنی و غیر فنی
API
مستندات کار با API محصولات
بازارچه ابری
Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Avatar هستی شهریزفر

سامانه‌ی portal.ir بستری فراهم کرده است که ساخت آسان، مطمین و کم‌هزینه‌ی وب‌سایت برای کسب‌وکارها فراهم شود. این سامانه به‌واسطه‌ی سرویس‌گیرندگان فراوان، ترافیک بالایی دارد، هم‌چنین نیازمند مدیریت حجم بالایی از دامنه‌ها با حفظ امنیت در فضای اینترنت است.

 

مساله‌ی portal.ir

  • مدیریت حجم بسیار بالای دامنه‌ها
  • حملات بسیار به DNS Server
  • پاسخ‌گویی زیرساختی به تعداد درخواست بالای کاربران

 

ویژگی DNS اختصاصی CDN ابر آروان؛ مدیریت سریع و راحت دامنه‌ها

از مهم‌ترین مساله‌های سامانه‌ی portal.ir مدیریت حجم بسیار بالای دامنه‌ها بود که روزانه به تعداد این دامنه‌ها افزوده می‌شود. این مساله به‌کمک DNS اختصاصی ابر آروان برای این پرتال حل شد.

در بهار ۱۳۹۹، Portal.ir نزدیک به ۴۰۰۰ دامنه را به‌کمک DNS اختصاصی ابر آروان بدون دغدغه مدیریت می‌کند.

محسن طباطبایی‌تبار؛ مدیرعامل portal.ir: «نگهداری سرویس DNS ما با توجه به به‌روزرسانی‌ها با دردسر همراه بود. الان به‌کمک ابر آروان، موضوع نگهداری سرویس DNS از روی دوش ما برداشته شد، ما یک API واحد داریم و نگهداری سرویس به‌عهده‌ی ابر آروان است. در نتیجه، به‌راحتی می‌توانیم چند هزار دامنه‌ی فعال روی Portal.ir‌ را مدیریت کنیم، در عین‌حال دغدغه‌ای بابت افزایش روزانه‌ی این دامنه‌ها نداریم.

به‌علاوه، تمامی تنظیمات CDN ابر آروان از طریق این API انجام می‌شود که سبب افزایش سرعت و راحتی تغییر تنظیمات شده و در نتیجه Performance‌ بالاتری هم به همراه آورده است.»

 

امنیت ابری آروان؛ مقابله با حملات سایبری

DNS Server سامانه‌ی portal.ir‌ با حملات بسیاری روبه‌رو بود که با فعال‌سازی محصول امنیت ابری آروان، به‌راحتی می‌تواند با این حملات مقابله کند.

محسن طباطبایی‌تبار: «پیش از ابر آروان، ما به‌کمک اجرای یک لایه‌ی میانی از فایروال تا حدودی مشکل حملات به سامانه را حل کرده بودیم اما این فایروال نیاز به نگهداری داشت و مرتب باید رصد می‌شد.

الان از امنیت ابری آروان استفاده می‌کنیم که در حالت پیش‌فرض برای مقابله با حملات DDoS پایه است و هر زمان که نیاز به سطوح بالاتری از امنیت داشته باشیم، در لحظه سایر سرویس‌های امنیت ابری آروان را روی دامنه فعال می‌کنیم و دغدغه و نگرانی بسیار کم‌تری در مواجهه با حملات سایبری داریم.»

 

شبکه‌ی توزیع محتوا ابر آروان؛ پاسخ‌گویی به کاربران نامحدود

با توجه به حجم بالای کاربرانِ روزانه روی portal.ir این سامانه نیاز به Caching محتوا داشت تا بتواند سریع‌تر به درخواست‌های تکراری پاسخ دهد.

ویژگی Caching شبکه‌ی توزیع محتوا ابر آروان با ذخیره‌سازی محتوا در پاپ‌سایت‌های ابر آروان و تحویل آن‌ها از نزدیک‌ترین نقطه‌ی جغرافیایی به کاربر، به این نیاز portal.ir پاسخ داد.

مدیرعامل portal.ir: «ما تجربه‌ی کار با سرویس‌دهنده‌های خارجی را داشتیم، برای پاسخ بهتر و سریع‌تر به کاربران بالایی که داریم، می‌خواستیم تجهیزاتی در داخل ایران راه بیندازیم اما با استفاده از CDN ابر آروان که توزیع‌شدگی بالایی در سطح کشور دارد، دیگر نیازی به هزینه‌ی تامین سخت‌افزار و نگهداری نداشتیم.»

سامانه‌ی portal.ir در بهار ۱۳۹۹، ماهانه نزدیک به ۱۰۰میلیون درخواست را به‌کمک CDN ابر آروان پاسخ می‌دهد.

 

محسن طباطبایی‌تبار؛ مدیرعامل portal.ir:

نگهداری این حجم از دامنه روی یک DNS Server که مورد حملات بسیاری هم قرار می‌گرفت، دشوار بود. با API ابر آروان پروسه‌ی اضافه کردن دامنه‌ها، توسعه‌ی این سرویس و مدیریت رکوردرها بسیار راحت و سریع شد. از طرفی دیگر دغدغه‌ای برای حملات به این لایه از خدمات را نداریم.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات
Avatar محمدی
۲۰ تیر ۱۳۹۹
Reply پاسخ
سلام روی کلودفلر بودیم و بعد از خاموشی طولانی اینترنت در ایران :| اومدیم روی اروان. مشکلاتی داشتیم ولی خدماتشون قابل قبول و رو به رشده. سپاس
Avatar مریم ابراهیمی
۱۷ تیر ۱۳۹۹
Reply پاسخ
ممنون از توضیح کاملتون.
Avatar هدف نت
۹ تیر ۱۳۹۹
Reply پاسخ
خود آروان چگونه این تعداد درخواست رو در حال پاسخگویی هست ؟ استفاده از 10-20 سرور در مکان های گوناگون و لود بالانسر در سر این دی ان اس سرور ها مثل : nginx - haproxy و ... درسته ؟
Reply Avatar هستی شهریزفر
۹ تیر ۱۳۹۹
درود در لینک زیر معماری CDN ابر آروان توضیح داده شده: https://www.arvancloud.com/fa/products/cdn/anycast
Avatar حسین متقی
۲ تیر ۱۳۹۹
Reply پاسخ
پرتال به نسبت سرویس دهنده های ایرانی یک سرویس خوب محسوب میشه البته من مشتریشون نیستم و فقط تست رو ثبت نام کردم