Arvan Blog

بلاگ

اتفاقات روزمره، اخبار مهم و دیگر مطالب ابر آروان

Open Categories
Close Categories
دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ دسته‌بندی‌های بلاگ

Date ۳ مهر ۱۳۹۷
Category مقاله‌
Avatar هستی شهریزفر
Date ۳ مهر ۱۳۹۷
Category مقاله‌
cdn چیست

CDN یا شبکه‌ی توزیع محتوا، نوعی شبکه‌ی توزیع‌شده‌ی جغرافیایی متشکل از سرورهای پروکسی و مراکز داده‌شان است. این سرورها در نقاطی به نام نقطه‌ی حضور[۱] (PoP Site) قرار می‌گیرند. هدف این نوع شبکه‌ها، تحویل محتوا به کاربران نهایی از نزدیک‌ترین نقطه‌ی جغرافیایی با کیفیت و سرعت بالاتر است.

CDN تحویل انواع محتوا مانند ویدیو، پخش زنده‌ی ویدیو، فایل‌های نرم‌افزاری، محتوای وب و موبایل و… را به‌عهده دارد. ارایه‌دهندگان خدمات CDN ممکن است خدمات دیگری مانند امنیت سایبری، بهینه‌سازی [۲] WAN و… را نیز عرضه کنند.

در ادامه‌ی بررسی می‌کنیم که CDN چگونه کار می‌کند و چرا استفاده از آن می‌تواند برای‌تان سودمند باشد.

 

CDN چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، CDN شبکه‌ای بزرگ متشکل از سرورهای مختلف واقع در چند منطقه‌ی جغرافیایی است. پاپ‌ سایت‌ها (PoP Site) در نزدیکی نواحی پرجمعیت، در سراسر دنیا، قرار می‌گیرند. در کشورهای بزرگ ممکن است انواع بسیاری از پاپ‌ سایت‌‌ها وجود داشته باشد.

در شبکه‌های CDN، هدف «هدایت کاربران به نزدیک‌ترین نقطه‌ی حضور» است.

وقتی سایتی از CDN با شبکه توزیع محتوا استفاده می‌کند، درخواست‌های کاربران برای دریافت محتوا به نزدیک‌ترین پاپ‌ سایت، مسیریابی[۳] می‌شود. چند راه برای مسیریابی درخواست به پاپ‌ سایت مشخص وجود دارد که یکی از آن‌ها IP Anycast است.

 

  • بدون CDN

تصویر زیر نشان می‌دهد چه‌طور اطلاعات، بدون CDN، به سرور مبدا می‌رسد. صرف‌نظر از محل جغرافیایی کاربر، اطلاعات باید از سرور مبدا (که ممکن است فاصله‌ی بسیاری از کاربر داشته باشد) درخواست شود.

شبکه توزیع محتوا چیست؟

  • با CDN

با استفاده از CDN، محتوا از نزدیک‌ترین پاپ‌ سایت به دست کاربر می‌رسد و در نتیجه ارتباط سریع می‌شود. در واقع درخواست‌های کاربران برای دریافت اطلاعات دیگر نیازی به پیمایش مسیر تا سرور اصلی را ندارد و از نزدیک‌ترین نقطه پاسخ داده خواهند شد. این یعنی مسیر کوتاه‌تر و جریان داده‌ی سریع‌تر.

CDN چیست

سرورهای اصلی می‌توانند همه‌ی محتوای موجود در CDN را تحویل دهند. وظیفه‌ی سرور اصلی ارایه‌ی خدمات در نقش [۴] «SSOT» در CDN است. به بیان دیگر، این سرور حاوی به‌روزترین نسخه‌ی فایلی است که CDN می‌شناسد. از آن‌جایی که محتوای Cache‌ شده طول عمر محدودی دارد (چون محتوای وب می‌تواند به مرور زمان تغییر کند)، سرورهای لبه‌ی CDN، اگر به‌روزترین محتوا را نداشته باشند، باید به سرور اصلی درخواست دهند و محتوا را به‌روزرسانی کنند.

 

چه نوع محتوایی در CDN ذخیره می‌شود؟

گاهی تصور نادرستی از نوع محتوای قابل‌ذخیره در CDN وجود دارد، فقط فایل‌های تصویر و اسکریپت قابل‌ذخیره در CDN نیست، اگر وب‌سایت‌تان از نوع وردپرس است، همه‌ی محتوای موجود در پوشه‌های «wp-content» و «wp-includes» را می‌توان جابه‌جا کرد و در CDN میزبانی کرد. این موضوع برای بیش‌تر سیستم‌های مدیریت محتوا [۵] (CMS) صادق است. CDN هم‌چنین می‌تواند ویدیوهای HD، محتوای ۴K‌ و انواع فایل‌های دیگر را ارایه کند.

در ادامه نمونه‌هایی از چند نوع فایل که در CDN میزبانی می‌شوند، آمده است:

  • تصاویر: PNG, JPG, SVG, GIF, TIF
  • استایل‌شیت‌: CSS
  • جاوا اسکریپت: JS
  • ویدیو و صدا: FLV (Flash), HLS, MP4 (HTML5 videos), MOV (QuickTime), WMV (Windows Media), MP3 and WAV
  • فونت‌های وب: EOT, TTF, OTF, CFF, AFM, LWFN, FFIL, FON, PFM, PFB, WOFF, SVG, STD, PRO, XSF, و…
  • سایر فرمت‌های فایل: HTML, JSON, PDF, DOC, PPT, XLS, EPUB, ODT, ODP, ODS, TXT, RTF, ZI

 

شبکه‌ی تحویل محتوا چه مزیت‌هایی دارد؟

مهم نیست وبلاگی کوچک را اداره می‌کنید یا وب‌سایت بزرگ تجاری؛ مزایای بسیاری در استفاده از CDN برای همه‌ی وب‌سایت‌ها وجود دارد. هدف و مزیت اصلی CDN، که به ذهن بیش‌تر استفاده‌کنندگان می‌رسد، سرعت است. سرعت همیشه مزیت مهم CDN بوده و هست، اما مزایا و قابلیت‌های یک CDN خوب فراتر از صرفن سرعت تحویل است.

 

در فهرست زیر تعدادی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شبکه‌ی توزیع محتوا به‌طور خلاصه آمده است.

بهبود عملکرد؛ عملکرد یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از CDN به‌شمار می‌آید. محتوای وب‌سایت شما در سراسر دنیا Cache می‌شود و با کوتاه‌تر شدن مسافت‌ رساندن محتوا به کاربران نهایی، زمان تاخیر[۶] کاهش می‌یابد و اتلاف بسته (Packet loss) به حداقل می‌رسد.

Optimization

براساس تست‌های مختلف انجام‌شده در بسیاری از نقاط جغرافیایی، در مقایسه با وب‌سایت‌هایی که بدون CDN‌ اداره می‌شوند، CDN میانگین تاخیر بارگذاری وب‌سایت را ۷۳ درصد کاهش می‌دهد.

سرعت، مزیتی کلیدی به‌شمار می‌آید، چرا که می‌دانیم تاثیر درخور توجهی بر Bounce Rate و تجربه‌ی کلی کاربر دارد.

 

افزایش مقیاس‌پذیری؛ مقیاس‌پذیری از دیگر مزایای بزرگ CDN است، چرا که مدیریت اوج ترافیک و بالا و پایین رفتن آن در مدتی کوتاه را ممکن می‌کند. بدین ترتیب، بار کم‌تری روی سرور می‌افتاد و ظرفیت پاسخ‌دهی بیش‌تر می‌شود.

Speed

از آن جایی که به‌طور معمول ۸۰درصد محتوای یک وب‌سایت عادی استاتیک است، بخش درخور توجهی از محتوا با کمک CDN، سریع‌تر و کارآمدتر تحویل داده می‌شود.

در واقع این عامل نیز به ‌اندازه‌ی سرعت مهم است.

بدون CDN، اوج ترافیک ممکن است منجر به ازکارافتادگی (Crash) یا عدم پاسخ‌دهی سرور شود.

شبکه‌های توزیع محتوا می‌توانند هر میزان از ترافیک را بدون کاهش سرعت کاربران نهایی کنترل کنند، که باعث می‌شود بار از دوش سرور مبدا برداشته شود و Down Time کاهش یابد.

 

امنیت؛ یکی از امکانات جانبی برخی از شبکه‌های توزیع محتوا، ارایه‌ی خدمات امنیتی بر بستر CDN است. از جمله این امکانات می‌توان به WAF ،Firewall ،Rate limit و امکان مهم DDoS Protection اشاره کرد. هم‌چنین، برخی از CDNها درست همانند هاست وب، امکان پیاده‌سازی گواهی‌های SSL را می‌دهند.

Reduce Downtime

برخی از شبکه‌های توزیع محتوا با ارایه‌ی WAF از وب‌سرورها در برابر بسیاری از حملات هکری متداول نیز محافظت می‌کنند.

 

بهبود سئو (بهینه‌سازی موتور جست‌وجو)؛ وقتی حرف بهینه‌سازی موتور جست‌وجو به میان می‌آید، سرعت بارگذاری صفحات وب عامل بسیار مهمی در رده‌بندی صفحه به‌شمار می‌آید. بیش‌تر موتورهای جست‌وجو زمان بارگذاری صفحه را در الگوریتم‌شان در نظر می‌گیرند. در مورد گوگل (که در واقع در صفحات‌تان می‌خزد) سرعت سایت نقش درخور توجهی در سئو ایفا می‌کند.

SEO

با بهینه‌سازی وب‌سایت‌تان برای بارگذاری سریع‌تر، تکرار خزیدن‌های گوگل در صفحات‌تان بیش‌تر می‌شود و در نتیجه محتوای‌تان به‌طور گسترده‌تری دردسترس قرار می‌گیرد و سریع‌تر شاخص‌گذاری (index) می‌شود.

 

قابلیت اعتماد؛ با CDN، درخواست‌های ارسال‌شده به وب‌سایت‌تان همیشه به نزدیک‌ترین مکان موجود مسیریابی می‌شوند. اگر سروری دردسترس نباشد، درخواست‌ها به‌شکل خودکار به سرور بعدی موجود ارسال می‌شوند. این امر موجب ایجاد افزونگی[۷] خودکار می‌شود.

Trustability

افزونگی خودکار کمک می‌کند مطمین شوید وب‌سایت‌تان همیشه آنلاین باقی می‌ماند و دردسترس بازدیدکنندگان است.

 

کاهش هزینه‌ها؛ با استفاده از شبکه‌ی توزیع محتوا، شما دیگر نیازی به تامین و نگهداری زیرساخت‌های سخت‌افزاری ندارید. از سویی، اگر مبلغ هاست وب خود را براساس پهنای باند پرداخت می‌کنید، CDN می‌تواند تا حد بالایی این مبلغ را کاهش دهد، چون محتوا، به‌جای ارسال مستقیم از هاست وب‌تان (سرور اصلی)، از  Cache موجود در سرورهای لبه‌ی CDN ارایه می‌شود.

Cost Effective

در استفاده از سرویس ابری CDN‌، هزینه‌ها را به تناسب مصرف (pay-as-you-go) پرداخت و پول‌تان را ذخیره می‌کنید.

 

افزایش نرخ تراکنش؛ وب‌سایت کُند به نرخ تبدیل‌تان لطمه می‌زند. به گفته‌ی Kissmetrics هر ۱ ثانیه تاخیر در پاسخ‌دهی صفحه می‌تواند منجر به ۷درصد کاهش در تراکنش‌ها شود.

Reduce costs

اگر با استفاده از شبکه‌ی تحویل محتوا، پاسخ‌دهی وب‌سایت‌تان را ۲ ثانیه سریع‌تر کنید، تقریبن نرخ تراکنش ۱۴درصد افزایش پیدا می‌کند!

 

کاهش Bounce Rate؛ عوامل بسیاری در Bounce Rate وب‌سایت‌ها نقش دارند، مانند راهبری، ظاهر و کاربرد. از مهم‌ترین فاکتورها که اصلاح بسیار آسانی دارد، زمان بارگذاری وب‌سایت است. به گفته‌ی Web Performance Today1[8] حدود ۵۷ درصد مصرف‌کنندگان آنلاین وب‌سایت‌هایی را که بارگذاری‌شان بیش از ۳ ثانیه طول می‌کشد، ترک می‌کنند.

Reduce Bounce Rate

اگر بارگذاری وب‌سایت‌تان ۳ ثانیه طول می‌کشد، ممکن است تاثیر چشم‌گیری روی فروش‌تان بگذارد!

به عبارت دیگر برای بهبود سرعت بارگذاری وب‌سایت‌تان، علاوه‌بر داشتن CDN، باید بهترین ارایه‌دهنده‌ی میزبانی (Hosting)، پلاگین Cache خوب و بهترین ارایه‌دهنده‌ی CDN را انتخاب کنید.

 

شبکه‌ی توزیع محتوای آروان نیز با در اختیار داشتن پاپ‌ سایت‌های متعدد در نقاط مهم ایران و جهان، دسترسی کاربران به وب‌سایت شما را سریع‌تر، دردسترس‌تر و امن‌تر می‌سازد. اطلاعات بیش‌تر در این‌باره را می‌توانید در لینک زیر بخوانید.

 

مشاهده قیمت خدمات CDN آروان و ثبت درخواست

 

پی‌نوشت:‌

[۱] Point of Presence

[۲] شبکه‌های گسترده

[۳] روت  route

[۴] single source of truth – تک‌منبع حقیقی

[۵] content management system

[۶] latency – کل زمانی که طول می‌کشد پکت از یک گره به گره‌ی دیگر برسد.

[۷] redundancy

[۸] http://www.webperformancetoday.com/2012/11/06/this-is-your-brain-on-a-slow-website-infographics

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ به لغو
Comments نظرات
Avatar امیر دایی ۱۵ تیر ۱۳۹۸
Reply پاسخ
سلام و عرض ادب در این که استفاده از CDN خیلی مهمه و مفید شکی نیست. سوال بنده این هست که آیا ابر اروان در داخل ایران(شهر های مختلف) هم سرور داره؟ و اگر داره آیا تاثیر اون چقدر هست؟ مثلا برای کاربری که در تبریز یا مشهده؟ اصولا جزئیات دقیقی از تعداد و محل سرور ها ارائه ندادید؟ موفق و آپدیت باشید