استفاده از Caching پیشرفته

محتوای استاتیک شامل تصاویر، فایل های صوتی و تصویری، فایل های js,css، برنامه ها و ... و محتوای پویای وب شما مانند صفحات php، asp، aspx و ... بر اساس تنظیمات شما در داخل ابر آروان ذخیره سازی و Cache می شوند. به این طریق کاربران با اتصال به ابر آروان اطلاعات را مستقیما از نزدیک ترین نقطه جغرافیایی دریافت می کنند. شما می توانید تنظیمات Caching را در سه سطح مختلف تنظیم و یا به طور کلی خاموش نمایید. 

 1. میانه: در این حالت صفحات و محتوای وب بدون در نظر گرفته شدن Query String و پارامتر های ورود در آروان ذخیره می گردند.
 2. حرفه ای: در این حالت Query String به طور کامل در ذخیره اطلاعات موثر واقع شده و صفحات با پارامترهای مختلف به صورت مجزا و جداگانه در آروان ذخیره می شوند. در این روش امکان Cache شدن صفحات پویا به راحتی داده می شود. 
 3. پیشرفته: حالت پیشرفته جزو تنظیمات اختصاصی ابر آروان می باشد. در این حالت بر پایه اطلاعات Cookie کاربران مختلف شناسایی شده و صفحات بر اساس کاربران مختلف در نسخه های مختلف در ابر آروان ذخیره می شوند. به این طریق کاربران مختلف بدون هیچگونه مشکل و تداخل می توانند یک آدرس URL واحد را به صورت متفاوت مشاهده کنند.

همچنین این امکان برای کاربران وجود دارد تا به کمک تنظیمات مختلف مدت زمان Cache شدن اطلاعات در ابر آروان را مشخص کنند. مدیران سایت می توانند به تنظیم header فایل های مختلف مشخص کنند که اعتبار هر فایل چه مدت می باشد، و البته این امکان وجود دارد که آروان این تنظیمات را به خواست شما تغییر داده و بازنویسی کند.

جهت اطلاعات بیشتر به مقاله «تنظیمات و سطوح عملیات Caching» رجوع کنید. 

بهینه سازی محتوای وب

اطلاعات وب سایت شما در داخل ابر آروان بازنویسی و بهینه سازی می شود. اندازه و کیفیت تصاویر مورد بازنگری قرار گرفته و روند بارگذاری صفحات اصلاح می شود. مجموع این اقدامات باعث می شود وب ما با حجم کمتر و سرعت بالاتری بارگزاری شود. برخی از این امکانات به شرح زیر است:

 1. فشرده سازی محتوای وبسایت
 2. بازنویسی فایل های ایستای سایت (CSS,Javascript,HTML)
 3. یکپارچه سازی فایل های ایستا
 4. بهبود فرمت تصاویر
 5. فشرده سازی تصاویر (شامل: حذف متادیتا، تنظیم رنگبندی و بهبود اندازه تصاویر)

همچنین با اصلاح بارگذاری صفحات (با توجه به تنظیماتی که شما انجام می دهید) کیفیت پیمایش وب شما ارتقاء پیدا می کند. برخی از این تنظیمات شامل موارد زیر است:

 1. متوقف کردن اجرای جاوا تا انتهای بارگزاری صفحه
 2. بارگزاری تصاویر کم حجم تا بارگزاری تصاویر اصلی
 3. بارگزاری تصاویر به هنگام مشاهده توسط کاربر
 4. تبدیل تصاویر Jpeg به بارگزاری مروری

علاوه بر این امکانات کاربران می توانند محدودیت هایی از قبیل محدودیت حجم و زمان آپلود را مشخص کنند. این امکانات نیز باعث افزایش بازدهی و استفاده بهینه از منابع سایت میشود.

 


معماری لایه بازنویسی و افزایش بازدهی

یکی از ویژگی های مهم ابر آروان طراحی لایه لایه آن است. ممکن است برای شما این ابهام ایجاد شود که پروسه ی بازنویسی و بهبود محتوای وب (هرچه قدر که سریع انجام شود) باز باعث کند شدن و افزایش زمان بارگزاری گردد. از این جهت بهتر است با معماری ابر آروان کمی بیشتر آشنا شوید.

همان طور که گفته شد ابر آروان از یک ساختار چند لایه بهره می برد، لایه بازنویسی به صورتی طراحی و پیاده سازی شده است که با اولین درخواست توسط کاربر عملیات بازنویسی را آغاز می کند. در این حالت و از آنجایی که ممکن است به علت طولانی شدن زمان بازنویسی مشاهده وب سایت کند شود، فایل های بدون بازنویسی نهایی به سمت کاربر ارسال شده و عملیات بازنویسی در پشت صحنه ادامه پیدا می کند. با اتمام بازنویسی نهایی یک نسخه از اطلاعات بازنویسی شده در سرور ذخیره شده تا در اتصالات بعدی به کاربران نمایش داده شود.

 

جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله «بهینه سازی محتواب وب به کمک آروان» مراجعه کنید.